Grammy 2023: Tems and Beyonce winners announced, see the full list of the winners as they emerge

Date:

The 2023 Grammy Awards ceremony is ongoing at the Crypto.com arena in Los Angeles, with Nigeria’s Tems, Beyoncé and Viola Davis among the early winners.

Beyoncé inched closer to becoming the most decorated artist in the history of the Grammys after “Break My Soul” won the Best Dance/Electronic Recording category.

Below are the groups and winners announced as they emerge

Album of the Year

30 – Adele

Voyage – ABBA

Un Verano Sin Tee – Bad Bunny

Renaissance – Beyoncé

Good Morning Gorgeous (Deluxe) – Mary J Blige

In These Silent Days – Brandi Carlile
Music of the Spheres – Coldplay

Mr Morale & The Big Steppers – Kendrick Lamar

Special – Lizzo

Harry’s House – Harry Styles

Record of the Year
“Don’t Shut Me Down” – ABBA (Benny Andersson, producer; Benny Andersson & Bernard Lohr, engineers/mixers; Bjorn Engelmann, mastering engineer)

“Easy on Me” – Adele (Greg Kurstin, producer; Julian Burg, Torn Elmhirst and Greg Kurstin, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer)

“Break My Soul” – Beyoncé (Beyoncé, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant, Jens Christian Isaksen and Christopher “Tricky” Stewart, producers; Brandon Harding, Chris McLaughlin & Stuart White, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer)

“Good Morning Gorgeous” – Mary J Blige (D’Mile and HER, producers; Bryce Bordone, Serban Ghenea and Pat Kelly, engineers/mixers)

“You and Me on the Rock” – Brandi Carlile Featuring Lucius (Dave Cobb and Shooter Jennings, producers; Brandon Bell, Torn Elmhirst and Michael Harris, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer)
Woman”– Doja Cat (Crate Classics, Linden Jay, Aynzli Jones and Yeti Beats, producers; Jesse Ray Ernster and Rian Lewis, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer)

“Bad Habit” – Steve Lacy (Steve Lacy, producer; Neal Pogue and Karl Wingate, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer)

“The Heart Part 5” – Kendrick Lamar (Beach Noise, producer; Beach Noise, Rob Bisel, Ray Charles Brown Jr, James Hunt, Johnny Kosich, Matt Schaeffer and Johnathan Turner, engineers/mixers; Michelle Mancini, mastering engineer)

“About Damn Time” – Lizzo (Ricky Reed and Blake Slatkin, producers; Patrick Kehrier, Bill Malina and Manny Marroquin, engineers/mixers; Michelle Mancini, mastering engineer)

“As It Was” – Harry Styles (Tyler Johnson and Kid Harpoon, producers; Jeremy Hatcher and Spike Stent, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer)

Song of the Year

“abcdefu” – Gayle

“About Damn Time” – Lizzo

“All Too Well” (10 Minute Version) (The Short Film) – Taylor Swift ”

“As It Was” – Harry Styles

Bad Habit” – Steve Lacy

“Break My Soul” – Beyoncé

“Easy on Me” – Adele

“God Did” – DJ Khaled

“The Heart Part” – Kendrick Lamar

Just Like That” – Bonnie Raitt

(Raven B Varona/Stella McCartney)
Best Pop Solo Performance

“Easy On Me” – Adele

“Moscow Mule” – Bad Bunny

“Woman” – Doja Cat

Bad Habit” – Steve Lacy

“About Damn Time” – Lizzo

“As It Was” – Harry Styles

Best Pop Duo/Group Performance

“Don’t Shut Me Down” – ABBA

“Bam Bam” – Camila Cabello featuring Ed Sheeran

“My Universe” – Coldplay and BTS

“I Like You (A Happier Song)” – Post Malone and Doja Cat

“Unholy” – Sam Smith and Kim Petras

Best Pop Vocal Album
Harry’s House – Harry Styles WINNER

Voyage – ABBA

30 – Adele

Music Of The Spheres – Coldplay

Special – Lizzo

Best New Artist

Anitta

Omar Apollo

DOMi and JD Beck

Muni Long

Samara Joy

Latto

Måneskin

Tobe Nwigwe

Molly Tuttle

Wet Leg

Best Traditional Pop Vocal Album

Higher – Michael Bublé WINNER

When Christmas Comes Around… – Kelly Clarkson

I Dream Of Christmas (Extended) – Norah Jones

Evergreen – Pentatonix

Thank You – Diana Ross

Best Dance/Electronic Recording

“BREAK MY SOUL” – Beyoncé WINNER

“Rosewood” – Bonobo

“Don’t Forget My Love” – Diplo and Miguel

“I’m Good (Blue)” – David Guetta and Bebe Rexha

“Intimidated” – KAYTRANADA Featuring HER

“On My Knees” – RÜFÜS DU SOL

Best Dance/Electronic Music Album

Renaissance – Beyoncé

Fragments – Bonobo

Diplo – Diplo

The Last Goodbye – ODESZA

Surrender – RÜFÜS DU SOL

Best Alternative Music Album

WE – Arcade Fire

Dragon New Warm Mountain I Believe In You – Big Thief

Fossora – Björk

Wet Leg – Wet Leg

Cool It Down – Yeah Yeah Yeahs

Best Contemporary Instrumental Album

Empire Central – Snarky Puppy WINNER

Between Dreaming And Joy – Jeff Coffin

Not Tight – DOMi and JD Beck

Blooz – Grant Geissman

Jacob’s Ladder – Brad Mehldau

Best Rock Performance

“So Happy It Hurts” – Bryan Adams

“Old Man” – Beck

Wild Child” – The Black Keys

“Broken Horses” – Brandi Carlile

“Crawl!” – Idles

“Patient Number” – Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck

“Holiday” – Turnstile

Best Rock Song

“Black Summer” – Red Hot Chili Peppers

“Blackout” – Turnstile

“Broken Horses” Brandi Carlile

“Harmonia’s Dream” – The War On Drugs

Patient Number” – Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck

Best Rock Album

Dropout Boogie – The Black Keys

The Boy Named If – Elvis Costello and The Imposters

Crawler – Idles

Mainstream Sellout – Machine Gun Kelly

Patient Number 9 – Ozzy Osbourne

Lucifer On The Sofa – Spoon

Best Metal Performance

“Call Me Little Sunshine” – Ghost

We’ll Be Back” – Megadeth

“Kill Or Be Killed” – Muse

“Degradation Rules” – Ozzy Osbourne Featuring Tony Iommi

“Blackout” – Turnstile

“VIRGO’S GROOVE” – Beyoncé

Here With Me” – Mary J Blige Featuring Anderson Paak

“Hrs & Hrs” – Muni Long

“Over” – Lucky Daye

“Hurt Me So Good” – Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

Do 4 Love” – Snoh Aalegra

“Keeps On Fallin’”– Babyface Featuring Ella Mai

“PLASTIC OFF THE SOFA” – Beyoncé

“‘Round Midnight” – Adam Blackstone Featuring Jazmine Sullivan

“Good Morning Gorgeous” – Mary J Blige

Best R&B Song

“CUFF IT” – Beyoncé WINNER

“Good Morning Gorgeous” – Mary J Blige

“Hrs & Hrs” – Muni Long

“Hurt Me So Good” – Jazmine Sullivan

Please Don’t Walk Away” – PJ Morton

Best Progressive R&B Album

Operation Funk – Cory Henry

Gemini Rights – Steve Lacy

Drones – Terrace Martin

Starfruit – Moonchild

Red Balloon – Tank And The Bangas

Best R&B Album

Good Morning Gorgeous (Deluxe) – Mary J Blige

Breezy (Deluxe) – Chris Brown

Black Radio III – Robert Glasper

Candydrip – Lucky Daye

Watch The Sun – PJ Morton

Best Rap Album

GOD DID – DJ Khaled

I Never Liked You – Future

Come Home The Kids Miss You – Jack Harlow

Mr Morale & The Big Steppers – Kendrick Lamar

It’s Almost Dry – Pusha T

Best Rap Performance

GOD DID” – DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy

“Vegas” – Doja Cat

“pushin P” – Gunna and Future Featuring Young Thug

“FNF (Let’s Go)” – Hitkidd and GloRilla

“The Heart Part 5” – Kendrick Lamar

BEAUTIFUL” – DJ Khaled Featuring Future and SZA

“WAIT FOR U” – Future Featuring Drake and Tems

“First Class” – Jack Harlow

“Die Hard” – Kendrick Lamar Featuring Blxst and Amanda Reifer

“Big Energy (Live)” – Latto

Best Rap Song

“Churchill Downs” – Jack Harlow Featuring Drake

“GOD DID” – DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy

“The Heart Part 5” Kendrick Lamar

“pushin P” – Gunna and Future Featuring Young Thug

WAIT FOR U” – Future Featuring Drake and Tems

Best Country Solo Performance

“Live Forever” – Willie Nelson WINNER

“Heartfirst” – Kelsea Ballerini

“Something In The Orange” – Zach Bryan

“In His Arms” – Miranda Lambert

“Circles Around This Town” – Maren Morris

Music-Willie Nelson

Best Country Duo/Group Performance

“Never Wanted To Be That Girl” – Carly Pearce and Ashley McBryde WINNER

“Wishful Drinking” – Ingrid Andress and Sam Hunt

“Midnight Rider’s Prayer” – Brothers Osborne

“Outrunnin’ Your Memory” – Luke Combs and Miranda Lambert

“Does He Love You – Revisited” – Reba McEntire and Dolly Parton

“Going Where The Lonely Go” – Robert Plant and Alison Krauss

Best Country Song

“Circles Around This Town” – Maren Morris

“Doin’ This” – Luke Combs

“I Bet You Think About Me (Taylor’s Version) (From The Vault)” – Taylor Swift

“If I Was A Cowboy” – Miranda Lambert

“I’ll Love You Till The Day I Die” – Willie Nelson

“‘Til You Can’t” – Cody Johnson

Best Country Album

Growin’ Up – Luke Combs

Palomino – Miranda Lambert

Ashley McBryde Presents: Lindeville – Ashley McBryde

Humble Quest – Maren Morris

A Beautiful Time – Willie Nelson

Best New Age, Ambient, or Chant Album

Mystic Mirror – White Sun WINNER

Positano Songs – Will Ackerman

Joy – Paul Avgerinos

Mantra Americana – Madi Das and Dave Stringer With Bhakti Without Borders

The Passenger – Cheryl B Engelhardt

Best Improvised Jazz Solo

Endangered Species” – Wayne Shorter and Leo Genovese, soloist WINNER

“Rounds (Live)” – Ambrose Akinmusire, soloist

“Keep Holding On” – Gerald Albright, soloist

“Falling” – Melissa Aldana, soloist

“Call Of The Drum” – Marcus Baylor, soloist

Cherokee/Koko” – John Beasley, soloist

Best Jazz Vocal Album

Linger Awhile – Samara Joy WINNER

The Evening: Live At APPARATUS – The Baylor Project

Fade To Black – Carmen Lundy

Fifty – The Manhattan Transfer With The WDR Funkhausorchester

Ghost Song – Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

New Standards Vol – Terri Lyne Carrington, Kris Davis, Linda May Han Oh, Nicholas Payton and Matthew Stevens WINNER

Live In Italy – Peter Erskine Trio

LongGone – Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride, and Brian Blade

Live At The Detroit Jazz Festival – Wayne Shorter, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese and Esperanza Spalding

Parallel Motion – Yellowjackets

Best Large Jazz Ensemble Album

Generation Gap Jazz Orchestra – Steven Feifke, Bijon Watson, Generation Gap Jazz Orchestra WINNER

Bird Lives – John Beasley, Magnus Lindgren and SWR Big Band

Remembering Bob Freedman – Ron Carter and The Jazzaar Festival Big Band; Directed by Christian Jacob

Center Stage – Steve Gadd, Eddie Gomez, Ronnie Cuber and WDR Big Band; Conducted by Michael Abene

Architecture Of Storms – Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows

Best Gospel Performance/Song

Kingdom” – Maverick City Music and Kirk Franklin WINNER

“Positive” – Erica Campbell

“When I Pray” – DOE

“The Better Benediction” – PJ Morton Featuring Zacardi Cortez, Gene Moore, Samoht, Tim Rogers and Darrel Walls

“Get Up” – Tye Tribbett

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“Fear Is Not My Future” – Maverick City Music and Kirk Franklin WINNER

“God Really Loves Us (Radio Version)” – Crowder Featuring Dante Bowe and Maverick City Music

“So Good” – DOE

“For God Is With Us” – for KING & COUNTRY and Hillary Scott

Holy Forever” – Chris Tomlin

“Hymn Of Heaven (Radio Version)” – Phil Wickham

Best Gospel Album

One Deluxe – Maverick City Music and Kirk Franklin WINNER

Die To Live – Maranda Curtis
Breakthrough: The Exodus (Live) – Ricky Dillard

Clarity – DOE

All Things New – Tye Tribbett

Best Contemporary Christian Music Album

Breathe – Maverick City Music WINNER
Lion – Elevation Worship

Life After Death – TobyMac

Always – Chris Tomlin

My Jesus – Anne Wilson

Best Roots Gospel Album

The Urban Hymnal – Tennessee State University Marching Band WINNER

Let’s Just Praise The Lord – Gaither Vocal Band

Confessio – Irish American Roots – Keith and Kristyn Getty

The Willie Nelson Family – Willie Nelson

2:22 – Karen Peck and New River

Best Latin Jazz Album

Fandango At The Wall In New York – Arturo O’Farrill and The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring The Congra Patria Son Jarocho Collective WINNER

Crisálida – Danilo Pérez Featuring The Global Messengers

If You Will – Flora Purim

Rhythm & Soul – Arturo Sandoval

Música De Las Américas – Miguel Zenón

Best Latin Pop Album

Pasieros – Rubén Blades and Boca Livre WINNER

AGUILERA – Christina Aguilera

De Adentro Pa Afuera – Camilo

VIAJANTE – Fonseca

Dharma + – Sebastián Yatra

Best Música Urbana Album

TRAP CAKE, VOL 2 – Rauw Alejandro

Un Verano Sin Ti – Bad Bunny

LEGENDADDY – Daddy Yankee

La 167– Farruko

The Love & Sex Tape – Maluma

Best Latin Rock or Alternative Album

MOTOMAMI – Rosalía WINNER

El Alimento – Cimafunk

Tinta y Tiempo – Jorge Drexler

1940 Carmen – Mon Laferte

Alegoría – Gaby Moreno

Los Años Salvajes – Fito Paez

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Pa’lla Voy – Marc Anthony WINNER

Quiero Verte Feliz – La Santa Cecilia

Lado A Lado B – Víctor Manuelle

Legendario – Tito Nieves

Imágenes Latinas – Spanish Harlem Orchestra

Cumbiana II – Carlos Vives

Best American Roots Performance

“Stompin’ Ground” – Aaron Neville With The Dirty Dozen Brass Band WINNER

“Someday It’ll All Make Sense (Bluegrass Version)” – Bill Anderson Featuring Dolly Parton

Life According To Raechel” – Madison Cunningham

“Oh Betty” – Fantastic Negrito

“Prodigal Daughter” – Aoife O’Donovan and Allison Russell

Best Americana Performance

“Made Up Mind” – Bonnie Raitt WINNER

“Silver Moon [A Tribute To Michael Nesmith]” – Eric Alexandrakis

“There You Go Again” – Asleep At The Wheel Featuring Lyle Lovett

“The Message” – Blind Boys Of Alabama Featuring Black Violin

“You And Me On The Rock” – Brandi Carlile Featuring Lucius

Best American Roots Song

Just Like That” – Bonnie Raitt WINNER

“Bright Star” – Anaïs Mitchell

“Forever” – Sheryl Crow

“High And Lonesome” – T Bone Burnett & Robert Plant

“Prodigal Daughter” – Tim O’Brien & Aoife O’Donovan

You And Me On The Rock” – Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth

Best Americana Album

In These Silent Days Brandi Carlile WINNER

Things Happen That WayDr. John

Good To Be…Keb’ Mo’

Raise The Roof Robert Plant & Alison Krauss

Just Like That…Bonnie Raitt

Best Bluegrass Album

Crooked Tree – Molly Tuttle & Golden Highway WINNER

Toward The Fray – The Infamous Stringdusters

Almost Proud – The Del McCoury Band

Calling You From My Mountain – Peter Rowan

Get Yourself Outside – Yonder Mountain String Band

Best Contemporary Blues Album

Brother Johnny – Edgar Winter WINNER

Done Come Too Far – Shemekia Copeland

Crown – Eric Gales

Bloodline Maintenance – Ben Harper

Set Sail – North Mississippi Allstars

Best Folk Album

Revealer – Madison Cunningham WINNER

Spellbound – Judy Collins

The Light At The End Of The Line – Janis Ian

Age Of Apathy – Aoife O’Donovan

Hell On Church Street – Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

Live At The 2022 New Orleans Jazz & Heritage Festival – Ranky Tanky WINNER

Full Circle – Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul Featuring LSU Golden Band From Tigerland

Natalie Noelani – Natalie Ai Kamauu

Halau Hula Keali’i O Nalani – Live At The Getty Center – Halau Hula Keali’i O Nalani

Lucky Man – Nathan & The Zydeco Cha Chas

Best Reggae Album

The Kalling – Kabaka Pyramid WINNER

Gifted – Koffee

Scorcha – Sean Paul

Third Time’s The Charm – Protoje

Com Fly Wid Mi – Shaggy

Best Global Music Performance

Bayethe – Wouter Kellerman, Zakes Bantwini & Nomcebo Zikode WINNER

Udhero Na – Arooj Aftab & Anoushka Shankar

Gimme Love – Matt B & Eddy Kenzo

Last Last –Burna Boy

Neva Bow Down – Rocky Dawuni Featuring Blvk H3ro

Best Global Music Album

Sakura – Masa Takumi WINNER

Shuruaat – Berklee Indian Ensemble

Love, Damini – Burna Boy

Queen Of Sheba – Angélique Kidjo & Ibrahim Maalouf

Between Us… (Live) – Anoushka Shankar, Metropole Orkest & Jules Buckley Featuring Manu Delago

Best Children’s Music Album

The Movement – Alphabet Rockers WINNER

Into The Little Blue House – Wendy And DB

Los Fabulosos – Lucky Diaz And The Family Jam Band

Ready Set Go! – Divinity Roxx

Space Cadet – Justin Roberts

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Finding Me – Viola Davis WINNER

Act Like You Got Some Sense – Jamie Foxx

All About Me!: My Remarkable Life In Show Business By Mel Brooks – Mel Brooks

Aristotle And Dante Dive Into The Waters Of The World – Lin-Manuel Miranda

Music Is History – Questlove

Best Spoken Word Poetry Album

The Poet Who Sat By The Door – J Ivy WINNER

Black Men Are Precious – Ethelbert Miller

Call Us What We Carry: Poems – Amanda Gorman

Hiding In Plain View – Malcolm-Jamal Warner

You Will Be Someone’s Ancestor. Act Accordingly. – Amir Sulaiman

Best Comedy Album

The Closer – Dave Chappelle WINNER

Comedy Monster – Jim Gaffigan

Details Shortly…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Sanusi Lamido Sanusi: The Return of the Colorful Kano King 

Sanusi Lamido Sanusi II, the reinstated Emir of Kano,...

Landmark Beach seeks compensation from FG for demolished properties worth N42 billion  

The management of Landmark Beach said it is seeking...

Court stops reinstatement of Emir Sanusi

Court stops reinstatement of Emir Sanusi   A Federal High Court...

Meet Benson Idonije, Fela Kuti’s Manager And Burna Boy’s Grandfather.

Meet Benson Idonije, Fela Kuti’s Manager And Burna Boy’s...